• Ważne pytania i odpowiedzi

   Ważne pytania i odpowiedzi

   • Czym jest wazektomia?

    Wazektomia jest prostym zabiegiem chirurgicznym, który polega na przecięciu nasieniowodów i podwiązaniu ich w taki sposób, by plemniki nie mogły przez nie przepływać. W Stanach Zjednoczonych i krajach Europy Zachodniej to jedna z najpopularniejszych form antykoncepcji. Wazektomia gwarantuje najwyższą skuteczność, spośród współcześnie znanych form zapobiegania nieplanowanej ciąży, kształtuje się ona na poziomie przekraczającym 99.9 %o.

   • Czy wazektomia może powodować problemy ze wzwodem?

    Nie. Wazektomia wpływa jedynie na płodność, nie na erekcję. Sprawność seksualna mężczyzny po zabiegu pozostanie niezmieniona. Czasem nawet, ze względu na redukcję stresu sprawność wcześniej obniżona czynnikami psychologicznymi, podnosi się.

   • Czy zabieg skutkuje natychmiastowym zanikiem płodności?

    Nie. Przez kilka, do kilkunastu wytrysków (średnio także przez około 2 cykle partnerki), ejakulat może zawierać plemniki. Stąd zalecenia przeprowadzenia badań ejakulatu na zawartość plemników po 8 oraz 12 tyg. po przeprowadzeniu zabiegu. Rozpoczęcie współżycia bez zabezpieczenia jest bezpieczne po odbiorze wyników wykazujących brak zawartości nasienia w ejakulacie.

   • Co dzieje się z nasieniem?

    Niezależnie od wykonania zabiegu (np. celibat) nasienie jest produkowane cyklicznie i nieużyte jest absorbowane przez nasz organizm, a na jego miejsce produkowane jest nowe. Organizm mężczyzny  proces reprodukcji nasienia przeprowadza do końca życia i jest do tego w pełni przystosowany.o.

   • Czy przy wazektomii mogą wystąpić powikłania?

    Tak, jak przy każdym zabiegu chirurgicznym, przy wazektomii także może wystąpić ryzyko powikłań, które są jednak niezwykle rzadkie. Wymienia się tutaj głównie niewielkie infekcje, zasinienia, czasowy obrzęk czy niewielkie krwawienia, które są jednak łatwe w leczeniu. Polecamy rozmowę z lekarzem o potencjalnych powikłaniach.

   • Czy wazektomia jest odwracalna?

    Wazektomia jest odwracalna, należy się jednak nastawić na to, że zabieg próby przywrócenia płodności jest skomplikowany i nigdy nie gwarantuje 100% skuteczności. W USA, gdzie metoda ta jest najbardziej popularna wykonuje się około 5% zabiegów przywracających płodność, głównie z powodu rozwodów, a skuteczność zależna jest od czasu jaki upłynął od zabiegu wazektomii i sięga nawet 90% odzyskania drożności nasieniowodów.
    Podstawowym zabezpieczeniem jest oddanie nasienia do banku spermy.o.

   • Czy zabieg jest bolesny?

    Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, więc nie – wazektomia nie jest bolesna. Mogą wystąpić drobne bóle w trakcie gojenia, ale środki z domowej apteczki powinny wystarczyć.

   • Czy wazektomia może zmniejszać popęd płciowy?

    Absolutnie nie! Często poprzez likwidację barier powiązanych ze stresem i obawami przed nieplanowaną ciążą, libido panów po zabiegu wręcz rośnie.

   • Co jeśli jednak zechcę zostać ojcem?

    Podstawową metodą przywrócenia drożności nasieniowodów po zabiegu wazektomii jest operacja rewazektomii, należy się jednak nastawić na to, że zabieg próby przywrócenia płodności jest skomplikowany i nigdy nie gwarantuje 100% skuteczności. Skuteczność zależna jest od czasu jaki upłynął od zabiegu wazektomii i sięga nawet 90% odzyskania drożności nasieniowodów.

    Kolejną metodą na ojcostwo jest pobranie komórek rozrodczych z jądra i najądrza, które później wyrzystuje się do zapłodnienia partnerki.

    Przed wykonaniem zabiegu wazektomii poleca się również oddanie nasienia do banku spermy, co pomoże w staraniu o kolejne dziecko w przypadku zmiany zdania odnośnie planowania rodziny.

    Wazektomia jednak powinna być traktowana jako zabieg na całe życie. Ważne jest aby pacjent dokładnie przemyślał kwestię i decydował się na zabieg tylko i wyłącznie wtedy gdy ma pewność, że nie chce już posiadać więcej dzieci.

  Features